وبلاگ

Thinking Fast and slow

معرفی کتاب

دانلود رایگان کتاب‌های تخصصی دنیای بزرگ طراحی

تفکر، سریع و آهسته (Thinking, Fast and Slow) کتابی است که در سال ۲۰۱۱ توسط دانیل کانمن، برنده جایزه نوبل در اقتصاد منتشر شد کتاب در فارسی با عنوان تفکر، سریع و کند با ترجمه فروغ تالو صمدی و توسط انتشارات در دانش بهمن منتشر شده است، این کتاب خلاصه تحقیقاتش در چند دهه است، وی اغلب با همکاری آموس تفیسکی کارش را انجام می‌داد این کتاب تمام سه مرحله زندگی عملی او را شامل می‌شود: اولین روزهای او در تحقیق دربارهٔ تعصب شناختی، کار او در نظریه انتظار و کار اخیر او در خوشبختی.
در این کتاب، کانمن آنچه را که او به نام «درمانگر دو مغز» می‌نامد، بحث می‌کند، جایی که مغز به دو سیستم تقسیم می‌شود که ما را به فکر می‌اندازد که عبارتند از:

  • «سیستم ۱» که به سرعت و به‌طور خودکار کار می‌کند، و سیستم عاطفی نام دارد که معمولاً تلاش زیاد بخرج نمی‌دهد،
  • در مقابل، سیستم ۲ کندتر است، نیاز به تلاش بیشتری دارد و سیستماتیک و منطقی کار می‌کند.

این کتاب شامل سه بخش از مراحل کاری کانمن است: کارهای اولیه، یعنی سویه گری های شناختی، سپس نظریه چشم انداز و پس از آن پژوهش هایی در زمینه شادی است. محور اصلی کتاب دوگانگی میان حالت اندیشه است: سیستم دو آهسته تر، خودخواسته تر و منطقی تر است، در حالی که سیستم یک سریع، غریزی و احساسی است. این کتاب ترسیم سویه گیری های شناختی در ارتباط با هر نوع تفکر است که با پژوهش های خود کانمن درباره نفرت از باخت آغاز می شود. این کتاب، با پشتوانه چند دهه پژوهش های دانشگاهی، نشان می دهد که افراد، با تغییر چارچوب پرسش و جایگزین کردن پرسش های ساده تر، در حقیقت به قضاوت های انسانی اهمیتی بیش از حد می دهند. کانمن، با شرح کارکرد دو سیستم، تلاش می کند نشان دهد که چه وقت می توانیم در تصمیم گیری های مربوط به زندگی و تجارت به بینش و شهودیات خود اطمینان کنیم و چه زمانی از آن بپرهیزیم و با شیوه شناخت سویه گری های ذهنی چگونه می توانیم از اشتباهات اجتناب کنیم. این کتاب برنده جایزه بهترین کتاب آکادمی ملی علوم و جایزه کتاب لس آنجلس تایمز و برگزیده منتقدان کتاب نیویورک تایمز به عنوان یکی از ده کتاب سال 2011 شناخته شده است.

کانمن تعدادی از آزمایش‌ها را با هدف روشن کردن تفاوت بین این دو سیستم و نحوه رسیدن به نتایج متفاوت از ورودی‌های مشابه ارائه می‌دهد. اصطلاحات و مفاهیم شامل هماهنگی، تمرکز، رنج، پیوند، رسیدن به نتیجه‌گیری و اینکه چگونه یک فرد به قضاوت شخصی می‌رسد می‌باشد.

در فصل اول کتاب، کنمان دو سیستم مختلف را توصیف می‌کند که در آن مغز ایده‌هایی را ایجاد می‌کند که در نهایت «شناخت» را تشکیل می‌دهند:

  • سیستم ۱: سریع، اتوماتیک، تکراری، عاطفی، آگاه، کلیشه ای است.
  • سیستم ۲: آهسته، تلاش مصرفی، تکراری، منطقی، محاسباتی، آگاهانه نیست.
2013سال انتشار
533تعداد صفحه
ناشر
ویرایش
انگلیسیزبان کتاب
epubفرمت
800 کیلو بایتحجم فایل

Selected by the New York Times Book Review as one of the best books of 2011A Globe and Mail Best Books of the Year 2011 TitleOne of The Economist’s 2011 Books of the Year One of The Wall Steet Journal’s Best Nonfiction Books of the Year 2011Daniel Kahneman, recipient of the Nobel Prize in Economic Sciences for his seminal work in psychology that challenged the rational model of judgment and decision making, is one of our most important thinkers. His ideas have had a profound and widely regarded impact on many fields—including economics, medicine, and politics—but until now, he has never brought together his many years of research and thinking in one book.In the highly anticipated Thinking, Fast and Slow, Kahneman takes us on a groundbreaking tour of the mind and explains the two systems that drive the way we think. System 1 is fast, intuitive, and emotional; System 2 is slower, more deliberative, and more logical.